Érdekel, hogy a pelusok miért nem szeretik a kemikáliákat? Elmondom miért nem szabad bolti mosószert, mosóport és öblítőt használni, nem csak a pelenkák mosásához, hanem úgy általában sem. Ezek a kereskedelemben kapható szintetikus szerek közül az egyik legveszélyesebb környezet romboló hatású termékek, melyek élővizeinket a leginkább károsítják. Mi sem vagyunk védve ellenük!
A mosogatószereken és mosóporokon általában ez áll: " anionos felületaktív anyagok x% és nemionos felületaktív anyagok <5%".Ezek tenzidcsoportok, amik rengeteg mindent takarhatnak.
Az anionos tenzidek csoportjába tartozik pl. a bizonyítottan allergén, mégis mindenben megtalálható SLS (Sodium Lauryl Sulfate és Sodium Laureth Sulfate). A nemionos tenzidek általában enyhébb hatásúak, így a legtöbb ipari készítménybe csak mutatóba kerülnek, pedig nem mindegy, hogy milyen mosószer marad a szövetek szálai között, pláne ha olyan részre kerül a ruhadarab, ahol fokozottabb az izzadás vagy a nedvesség.
Ilyenkor oldódik ki a mosószer pont a bőrre, ahonnan felszívódik és
súlyos problémákat okozhat!
Érdemes tehát olyan szert használni a mosáshoz is, ami bőr- és emberbarát (a környezetbaráton kívül...)!
Gondolj bele! Ha egy hétköznapi mosószerrel mosol, akkor öblítő nélkül is illatos
marad a ruha...Ennek ellenére sajnos az öblítő is kellék manapság a fürdőszobák polcain. Pedig ezek maradványai okoznak számtalan allergiás reakciót, melyekre gyakran nem is gondolunk.
Az öblítő hatóanyagai bevonatot képeznek a szövet szálain, ettől a ruha puha és
illatos lesz, és a szintetikus anyagok elektromos feltöltődése
is csökken. Az agyonreklámozott „mű puhaságnak és illatnak” azonban ára
van!
Polifoszfátok, optikai fehérítők vannak bennük, melyek irritálhatják a bőrt, allergiát okozhatnak. Mivel a pelenka közvetlen a bőrrel érintkezik, illetve a csecsemők a ruháikat és más textíliákat, például a plüss állatkákat is a szájukba
veszik, ezért egyáltalán nem mindegy, hogy milyen
vegyszermaradék kerülhet be ily módon a szervezetükbe.
Pelenkák esetén mindezeken kívül további hátrányuk, hogy 20 %-kal csökkentik a textília nedvességfelvevő
képességét, így a konyharuhák, törölközők, fehérneműk illatos öblítése többet árt, mint használ.
- Oké, hallom is, de csak kell mosni és az öblítő helyett is kell valami, ha már külön rekesz van neki fenn tartva a mosógépekben. :)
A legolcsóbb és legegyszerűbb út a tisztaság felé filléres kövekkel van szegélyezve: mosószóda, folttisztító só, mosódió és a hagyományos, jó öreg mosószappan. A legkézenfekvőbb öblítési mód pedig az, ha ecetet (10 %-osat, vagy
almaecetet) löttyintesz az öblítő rekeszébe.
Ha
idegenkedsz a szagától, -bár nem érződik a száraz ruhákon, főleg,
ha a friss levegőn szárítjuk őket- érdemes kipróbálnod 1:1
arányban vízzel hígítva, 5-10 csepp illóolajjal megbolondítva.
Nagyon fontos, hogy tiszta, kőolaj mentes illóolajat válassz, mivel a mesterséges illatanyagok szintén rombolják a környezetünket, allergiát okozhatnak és agykárosító hatásuk is van(!).
Az ecet minden textília öblítésére alkalmas, színélénkítő-puhító hatású, ne higgy hát a rémhíreknek és a csalfa reklámoknak. NEM ártalmas sem a bambuszra, sem a gumírozásra. Nem áztatunk benne, csak öblítünk.
Az ecet minden textília öblítésére alkalmas, színélénkítő-puhító hatású, ne higgy hát a rémhíreknek és a csalfa reklámoknak. NEM ártalmas sem a bambuszra, sem a gumírozásra. Nem áztatunk benne, csak öblítünk.


Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Köszönöm, hogy megosztod a tapasztalataidat!